Psychotechnika – przebieg badań

Dzwoniąc do biura, umówisz się na wizytę i ustalisz termin badania.

  • Na badanie należy przeznaczyć sobie około godziny.
  • Dzień przed wizytą dostaniesz wiadomość SMS, w której wyślemy Ci informacje jak do nas trafić – możesz też to sprawdzić w zakładce lokalizacja.
  • Jeżeli masz jakiś problem z trafieniem bądź coś Ci wypadło, zadzwoń do nas.

Przygotowanie do badania

Do badań psychotechnicznych nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani merytorycznie, ani psychicznie. Należy zgłosić się będąc wyspanym i wypoczętym z dowodem osobistym. Badanie powinno być wykonywane przez ośrodek lub pracownię psychologiczną, która ma wszystkie niezbędne certyfikaty i uprawnienia. Całość trwa około 2-3 godzin, ale u nas mieścimy się w czasie 45-60 minut. Na wyniki badań nie czeka się długo – są przekazywane od ręki.

Co ze sobą zabrać?

  • dokument tożsamości – prawo jazdy (w przypadku kierowców), dowód osobisty lub paszport
  • okulary lub soczewki kontaktowe w przypadku użytkowania
  • skierowanie na badania psychologiczne wystawione przez pracodawcę lub lekarza (w przypadku braku skierowania, osoba i tak zostanie przebadana)
  • skierowanie z Urzędu Miasta (jeśli takie zostało wydane)

Przebieg badania psychologicznego

Badania psychologiczne dla kierowców zawodowych oraz innych osób, które muszą dostarczyć zaświadczenie o przejściu takich badań składają się z kilku następujących po sobie etapów:

1. Pisemne testy

Uczestnicy badania dostają do wypełnienia wiele różnych arkuszy, które badają przede wszystkim osobowość. Sprawdzają także umiejętność pracy pod presją czasu oraz poziom koncentracji uwagi. Różne stanowiska pracy mają swoje wymagania, dlatego testy na badaniach dobierane są indywidualnie do każdej osoby. Dla przykładu kandydaci na kierowców zawodowych wykonują inne testy psychotechniczne niż ci którzy planują pracę w zawodach związanych z używaniem na co dzień broni.

2. Testy aparaturowe

W badaniach psychotechnicznych używa się również różnego rodzaju urządzeń i maszyn. Pozwalają one na dokładną ocenę wielu parametrów związanych ze sprawnością psychofizyczną. Tak jak w przypadku testów pisemnych, aparaturę również dobiera się do każdego indywidualnie. W badaniach psychotechnicznych wykorzystuje się między innymi takie urządzenia, jak:

– Aparat krzyżowy – bada on koordynacje wzrokowo-ruchową, sprawdza szybkość reakcji, a także odporność na zmęczenie i stres. Pozytywny wynik takiego badania jest konieczny w przypadku osób, które chcą pracować jako kierowcy.

– Pierścień Landolta i noktometr – służą do tak zwanego badania ciemni. Sprawdzają one przede wszystkim dolny próg naszej wrażliwości wzrokowej, czyli poziom ciemności będący progiem naszej widzialności. Aparaty badają także szybkość adaptacji wzroku do ciemności po olśnieniu.

– Miernik czasu reakcji – za jego pomocą mierzy się szybkość reakcji w różnych warunkach, a także poziom i dokładność reakcji na bodźce.

3. Wywiad psychologiczny

Po wypełnieniu testów i przejściu przez badania z wykorzystaniem aparatury, uczestnik badania musi jeszcze porozmawiać z psychologiem lub z grupą specjalistów. Wystarczy po prostu odpowiadać na pytania, najlepiej rzetelnie, uczciwie i zgodnie ze stanem faktycznym. Na zakończenie wszystkich etapów badań psycholog omawia z osobą badaną wyniki badań, a także wydaje orzeczenie psychologiczne.