Badania psychologiczne – kto musi wykonać?

Aby pracować za kółkiem lub wykonywać wiele zawodów związanych z transportem, trzeba mieć nie tylko wszystkie niezbędne uprawnienia, ale również pozytywnie przejść badania psychologiczne. Sprawdzają one sprawność psychofizyczną oraz wiele predyspozycji i umiejętności, które są niezbędne w pracy kierowcy. Takich badań nie da się uniknąć, ani tez nie ma możliwości ich zakłamać czy przejść, jeśli nie mamy odpowiednich predyspozycji czy zdolności psychicznych.

Jeśli chcesz zostać kierowcą zawodowym, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał wykonać badania. Skierowanie na badania wydaje lekarz medycyny pracy lub przyszły pracodawca. Można też bez problemu wykonać badania bez skierowania. Warto wybierać przede wszystkim te gabinety czy pracownie psychologiczne, które mają uprawnienia do prowadzenia badań dla kierowców i nie tylko. Badania psychologiczne mogą się nieco różnić z zależności od tego, w jakim celu są realizowane i na jakie stanowisko → Jak wygląda badanie psychologiczne? . Większość badań jest dosyć podobna i polega na testach psychologicznych i badaniach aparaturowych oraz wywiadzie psychologicznym.

Kto musi przejść obowiązkowe badania psychologiczne?

– Kierowcy zawodowi – zarówno ci, którzy obsługują transport ludzi, jak i kierowcy zajmujący się przewożeniem ładunków.

– Operatorzy maszyn i urządzeń – koparek, dźwigów, wózków widłowych, pojazdów budowlanych czy rolniczych. Praca ta wymaga bowiem pełnej sprawności psychologicznej, opanowania i umiejętności zachowania zimnej krwi w każdej sytuacji.

– Pracownicy zatrudnieni na etacie kierowcy – dotyczy to przede wszystkim dostawców, kurierów, kierowców obsługujących inne firmowe stanowiska. Badania muszą wykonać także osoby, które są zatrudnione na innych stanowiskach, ale w swojej codziennej pracy wykorzystują samochód i swoje obowiązki zawodowe wykonują w dużej mierze za kółkiem.

– Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych – karetek, wozów strażackich czy innych pojazdów, w których liczy się czas, bezpieczeństw oraz sprawne poruszanie się po drogach.

– Samozatrudnieni wykonujący działalność w zakresie transportu drogowego – na przykład kierowcy taksówek lub różnego rodzaju busów obsługujących krótsze i dłuższe trasy.

– Kierujący tramwajem – przed zrobieniem uprawnień i uzyskaniem zatrudnienia.

– Instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy, a także kierowcy, którzy zajmują się na co dzień przewożeniem wartości pieniężnych.

– Osoby wykonujące pracę na wysokościach.

– Osoby, które brały udział w wypadku drogowym, w którym inne osoby poniosły śmierć lub odniosły poważne obrażenia.

Do czego są wymagane badania psychotechniczne?

Badania psychologiczne są wymagane przed zapisaniem się na kurs na wybrane uprawnienia lub też przed podjęciem pracy na danym stanowisku. Trzeba jednak pamiętać, że badania nie są jednorazowe i trzeba je powtarzać. W większości przypadków co 5 lat, jednak w pewnym wieku należy je wykonywać zdecydowanie częściej.

Oprócz osób pracujących za kółkiem lub w transporcie obowiązkowe badania psychologiczne dotyczą także kierowców, którzy utracili prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych lub za jazdę pod wpływem alkoholu. Standardowo podczas ubiegania się o prawo jazdy kategorii B obowiązują jedynie badania lekarskie, bez testów psychologicznych. Jeśli jednak kierowca prawo jazdy utraci, będzie musiał przejść całą procedurę związaną z odzyskaniem dokumentu i uprawnień, a także stawić się na badaniach psychologicznych. Od ich efektu zależy, czy uda mu się odzyskać prawo jazdy.

Badania psychologiczne najlepiej jest wykonać od razu po otrzymaniu skierowania od pracodawcy czy lekarza medycyny pracy. Do badań nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Wystarczy wyspać się i zgłosić do pracowni psychologicznej wypoczętym. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty, prawo jazdy oraz skierowanie na badania. Badania trwają około 2-3 godzin. Wynik jest przekazywany od razu po zakończeniu badań, a psycholog wystawia zaświadczenie o pozytywnym lub negatywnym przejściu wszystkich badań.