Psychotechnika koszt

Badania psychologiczne są obowiązkowe dla osób, które ubiegają się o uprawnienia do kierowania pojazdami, a także dla kierowców, osób kierujących tramwajami oraz w wielu zawodach, które są związane z transportem. Pozytywny wynik badania psychologicznego jest niezbędny, aby móc zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii C, D, CE, DE. Koszty badań psychologicznych z zakresu psychologii transportu są niezmienne i wynoszą 150 zł dla każdej kategorii prawa jazdy. Ponosi je osoba, która chce zapisać się na kurs prawa jazdy dla którejś z kategorii zawodowych.

Badania psychologiczne przeprowadzane są u kierowców zawodowych regularnie. U osób do ukończenia 60 lat co 5 lat, natomiast u kierowców po 60-tce – co 30 miesięcy. W przypadku, gdy na badanie wysyła kierowcę pracodawca, to on ponosi koszty badań. Pracownik zgłasza się ze skierowaniem, nie musi natomiast martwić się o jakiekolwiek opłaty. Jeśli mamy skierowanie na badania od pracodawcy, należy zgłosić się na nie w ciągu 30 dni od uzyskania skierowania. Pozytywny wynik badania jest niezbędny do wykonywania dalszej pracy na stanowisku kierowcy – opis badania znajdziesz tutaj.

Pozytywny wynik badań psychologicznych potrzebny jest nie tylko kierowcom zawodowym, ale również kierowcom posiadającym prawo jazdy kategorii B, jeśli utracili je w wyniku przekroczenia 24 punktów karnych lub za jazdę pod wpływem lub po użyciu alkoholu. Wtedy też jednym z warunków odzyskania uprawnień i prawa jazdy jest przejście z pozytywnym wynikiem badań psychologicznych. W tym przypadku również kosztują one 150 zł.

Jeśli ktoś chce szukać pracowni psychologicznej czy gabinetu psychologa, który wykona badanie taniej, raczej nie ma sensu podejmować wysiłku. Koszt badań jest ten sam bez względu na ośrodek. Cena jest narzucona odgórnie na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy.