Badania psychologiczne – gdzie można zrobić?

W pracy kierowcy sprawność psychofizyczna ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa poruszania się po drogach. Jest ona potwierdzana badaniami psychotechnicznymi w wyspecjalizowanej pracowni psychologicznej. Badania psychologiczne kierowców muszą robić nie tylko zawodowi kierowcy i kandydaci na nich, ale również osoby, które utraciły prawo jazdy po przekroczeniu 24 punktów karnych oraz kierowcy, którzy utracili prawo jazdy za kierowanie pojazdem po alkoholu. Badania przeprowadzają pracownie psychologiczne, które mają odpowiednie uprawnienia i są wpisane na listę podmiotów wojewody właściwego dla terenu prowadzenia działalności. Takie badania powinien przeprowadzać wykwalifikowany psycholog transportu. Pracownie psychologiczne zajmujące się badaniami psychotechnicznymi kierowców bez problemu można znaleźć w każdym większym mieście. Tutaj znajdziesz jedną z takich placówek.

Kierowcy, którzy mają skierowanie na badania od pracodawcy, najczęściej musza skorzystać z usług konkretnej, wskazanej przez niego pracowni. Kandydaci na zawodowych kierowców, którzy musza przedstawić zaświadczenie z badań przed kursem na konkretne uprawnienia, najczęściej mogą sobie wybrać pracownię psychologiczną samodzielnie. Podobnie jest w przypadku osób, które chcą odzyskać prawo jazdy po utraceniu go za punkty czy za jazdę po alkoholu. Zawsze warto pamiętać, by wybierać sprawdzoną i certyfikowaną pracownię psychologiczną. Koszty badań psychologicznych są w każdej pracowni takie same, gdyż ceny są odgórnie regulowane przez rozporządzenie Ministra Zdrowia. Osoby kierowane przez pracodawców nie płacą, koszty ponoszą bowiem pracodawcy kierujący na badania. W pozostałych przypadkach za badania psychologiczne należy zapłacić z własnej kieszeni.

Badania psychologiczne dla kierowców i kandydatów na kierowców polegają na testach psychologicznych, badaniach aparaturowych oraz wywiadzie z psychologiem. Wszystko odbywa się do kilku godzin. Od razu po zakończeniu badania pracownia psychologiczna wystawia opinię pozytywną lub negatywną oraz odpowiednie zaświadczenie.